Społeczność chełmska - fotografia uczestników pielgrzymki z Chełmu Wielkiego do Kalwarii Zebrzydowskiej, lata 30-te XX wieku

 

Chełmski Słownik Biograficzny XIX i XX wieku 

W Chełmie Śląskim przygotowywany jest "Chełmski Słownik Biograficzny XIX i XX wieku", w którym  znajdą się życiorysy nieżyjących osób godnych upamiętnienia ze względu na zasługi i rolę, jaką odegrały w parafii oraz szerzej  - miejscowości zwanej kiedyś Chełmem Wielkim, a obecnie Chełmem Śląskim. W ostatnich latach powstaje wiele słowników ludzi ze środowisk zawodowych, politycznych, narodowych, religijnych.

Słownik powstający w Chełmie Śląskim  zalicza się do przedsięwzięć naukowych, z gatunku tzw. mikrohistorii. Słownik chce utrwalić w tym i następnych pokoleniu tych ludzi, którzy wywodzili się z tej miejscowości lub byli z nią związani  i zostawiali w niej  mocny ślad na różnych polach działalności  gospodarczej, społecznej, religijnej, kulturalnej, naukowej, politycznej, sportowej itp. 

Zapraszamy do współpracy przy tym słowniku. Dostarczyć można wszelkie informacje, w tym fotografie w postaci skanów, o nieżyjących już ludziach z kręgu rodzin lub znajomych, którzy zasługują na upamiętnienie. Potrzebne są takie dane jak: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców i nazwisko rodowe matki, ukończone szkoły, przebieg pracy zawodowej, stan rodzinny, data śmierci, miejsce pochówku, a ponadto - dokonania i działalność w środowisku i parafii chełmskiej oraz inne zasługi. 

Informacje można przekazać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub do kancelarii parafialnej.

Lista haseł biograficznych już opracowanych, pobierz

Formularz konstrukcji hasła, pobierz

 

przedruk: Gość Niedzielny 25 II 2024, nr 8.