Apokaliptyka w pismach gnostyckich. Wstęp Wincenty Myszor, Przemysław Piwowarczyk, Przekład i komentarz Wincenty Myszor, Agata Sowińska, Indeks Wojciech Kamczyk; Redakcja Agata Sowińska, Katowice 2017.

Przekazywany do rąk czytelników 19 tom serii „Studia Antiquitatis Christianae. Series Nova” nosi tytuł: Apokaliptyka w pismach gnostyckich. Jest to antologia tekstów apokaliptycznych wyłuskanych z korpusu pism z Nag Hammadi.

Przekłady w niej zawarte, opatrzone wstępem i komentarzem, są głównie autorstwa ks. prof.  Wincentego Myszora (opublikowane wcześniej w innych pozycjach wydawniczych), wyjątkiem są: fragment z kodeksu Tchacos, wstęp do Apokalipsy Adama oraz wstęp, przekład i komentarz do Apokalipsy Hermesa Trismegistosa. Współautorami antologii są osoby naukowo i zawodowo związane z dwoma wydziałami Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: z Wydziałem Teologicznym – ks. dr Wojciech Kamczyk oraz Wydziałem Filologicznym – dr Przemysław Piwowarczyk (Katedra Filologii Klasycznej) i dr Agata Sowińska (Katedra Filologii Klasycznej). Niniejszy tom jest pierwszym wydanym pod auspicjami nowo powstałego Centrum Studiów nad Gnostycyzmem i Doktrynami Pokrewnymi, powołanego po śmierci ks. prof. Wincentego Myszora w celu kontynuacji oraz rozpowszechniania Jego badań. Wydawcą tomu jest Fundacja Centrum Badań nad Historią Kościoła im. ks. prof. Wincentego Myszora.