Targi Książki Historycznej w Warszawie  - 2019


Podczas uroczystości otwarcia Targów w salach Zamku Królewskiego wręczone zostaną Nagrody „Klio” przyznawane za najlepsze książki historyczne wydane w tym i poprzednim roku. Ocenia jury pod przewodnictwem Tomasza Szaroty.

Stoiska targowe usytuwane zostały w Arkadach Kubickiego. Wsród wystawców widzimy duże wydawnictwa m.in.: Arkady, Bellona, Rebis, Fronda, Neriton, Rytm, Ośrodek KARTA, PWN, Wydawnictwo Literackie i inne.

Przez trzy dni na Zamku Królewskim w Warszawie odbywały się XXVIII Targi Książki Historycznej. Wydarzenie to zgromadziło w Arkadach Kubickiego miłośników nowości wydawniczych oraz poszukiwaczy „perełek antykwarycznych”. Tegoroczna oferta została wzbogacona o zagraniczne wydawnictwa z Niemiec, Ukrainy, Rosji i Białorusi. Dodatkowo w ramach targów można było odwiedzić Salon Książki Muzealnej i Salon Bibliotek przygotowane przy współpracy m.in. Zamku Królewskiego w Warszawie, Stowarzyszenia Muzealników Polskich czy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Mimo, iż prezentowana oferta wydawnicza była zróżnicowana tematycznie, to na przeważającą jej część składały się publikacje poświęcone historii XX i XXI wieku. Wśród nich dominowały książki o tematyce militarno-wojennej oraz liczne biografie i wspomnienia znanych postaci. Aby znaleźć książki z wcześniejszych okresów historii trzeba było się trochę nachodzić bądź skorzystać z katalogu wystawców. Choć wśród blisko 200 wydawców nie zabrakło przedstawicieli Bellona, PWN-u czy Wydawnictwa Literackiego, to jednak dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska niszowych wydawnictw, których publikacji próżno szukać w najpopularniejszych księgarniach. Ich oferta skierowana była do osób interesujących się historią regionalną, prahistorią czy historią Kościoła. Niestety tematyka ta przegrywa w gąszczu kampanii wojennych, biografii wielkich wodzów czy skandali opisanych w licznych wspomnieniach.

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się komiksy o tematyce historycznej, skierowane do czytelników w różnym przedziale wiekowym. Spora część komiksów prezentowanych na targach poświęcona była ogólnie dziejom Polski, wydanych na okoliczność 100-lecia odzyskania niepodległości. Popularnością cieszyły się znane czytelnikom serie komiksów z wydawnictw: Muzeum II Wojny Światowej („Katyń”, „Jachna”, „Akcja Kopernik”) czy Instytutu Pamięci Narodowej („Wojenna odyseja Antka Srebrnego”, „Wilcze Tropy”). Nie zabrakło również propozycji dla najmłodszych, którzy bardziej od książek wolą pochylić się nad coraz popularniejszymi planszówkami. Były to gry przygodowe, strategiczne, ale również edukacyjne, pozwalające graczowi uczestniczyć w wydarzeniach sprzed wielu lat. Można żałować tylko faktu, że większość gier na targach stała
zafoliowana na półkach, zamiast przyciągać swoją zawartością nowych nabywców. (Anita Palimąka)